Product ID: PE3C6639-50CM
Length
Pricing
QuantityPrice
250+Call Us
* All Prices are in US Dollars and do not include duties
Buy
Available Quantity: 17
Shipping Truck
Same-Day Shipping!
Order in the next hours!
Key Specifications
Key Specifications (Click on Data Sheet Above for Additional Details).
Connector Series 11.85mm
Connector Gender 1Male
Connector Polarity 1Standard
Connector Angle 1Straight
Connector Mount Method 1None
Connector Impedance 150 Ohm
Connector Series 22.4mm
Connector Gender 2Male
Connector Polarity 2Standard
Connector Angle 2Straight
Connector Mount Method 2None
Connector Impedance 250 Ohm
RF Cable Part NumberPE-P103
RF Cable TypePE-P103
RF Cable Impedance50 Ohm
Length19.68 inches
Description
1.85mm Male to 2.4mm Male Cable 50 CM Length Using PE-P103 Coax
Radio frequency assembly 1.85mm male to 2.4mm male cable 50 cm length using PE-P103 coax from Pasternack is part of the largest selections of same-day ship coaxial cables for RF, microwave and millimeter wave interconnect solutions. Pasternack coaxial cable assembly products are used in applications requiring high quality such as laboratory RF test and measurement, rugged and designed for defense / military, telecom antenna tower component jumper connection, production environments, general use, etc. 1.85mm male to 2.4mm male cable 50 cm length using PE-P103 coax, like our other Pasternack coaxial cable assemblies, will ship the same day and any custom 1.85mm to 2.4mm cable assembly orders will ship same day as well.
Pasternack RF coax cable assembly is built with 1.85mm cable connection on one end and 2.4mm cable connection on the other. Our 1.85mm to 2.4mm cable assemblies have a male gender on end 1 and male on end 2. This 1.85mm to 2.4mm cable is a male to male coax assembly, PE3C6639-50CM, can also be known as a 1.85mm plug to 2.4mm plug cable assembly and will be shipped same-day as it is purchased.
1.85mm plug to 2.4mm plug cable assembly PE3C6639-50CM is built with PE-P103 which is a flexible coax type. The Pasternack flexible 1.85mm cable assembly is manufactured with 1.85mm to 2.4mm cable connectors, has a 50 Ohm impedance and is triple shielded. RF specs on this 50 GHz maximum frequency 1.85mm male to 2.4mm male cable are located on the specifications PDF datasheet on this page along with CAD drawing and dimensions. PE3C6639-50CM can also be used in the other direction and will be 2.4mm male to 1.85mm male cable assembly if the opposite connectivity is required.
1.85mm plug to 2.4mm plug cable assembly is just one of more than 45,000 in-stock RF products available. Pasternack is where to buy a high quality 1.85mm to 2.4mm cable assembly for quick shipment worldwide. Variations of 1.85mm cable assemblies can also be built and will ship same-day as well, search this website or contact us for assistance. High quality custom RF cable assembly products for microwave and millimeter wave radio transmitter receiver, antenna jumper, component inter-connection and more for RF test & measurement labs, rugged and MIL-STD designed military / defense, aerospace, telecom, phase stable, phase and delay matching, outdoor and harsh environment and other radio frequency applications can be manufactured. For all these reasons and more, Pasternack is one of the best websites where to find and buy quality RF cable assemblies like this 1.85mm male to 2.4mm male cable 50 cm length using PE-P103 coax.