Product ID: PE33047-12
Length
Pricing
QuantityPrice
250+Call Us
* All Prices are in US Dollars and do not include duties
Buy
Available Quantity: 2,158
Shipping Truck
Same-Day Shipping!
Order in the next hours!
Key Specifications
Key Specifications (Click on Data Sheet Above for Additional Details).
Connector Series 1SMA
Connector Gender 1Female
Connector Polarity 1Standard
Connector Angle 1Straight
Connector Mount Method 1None
Connector Impedance 150 Ohm
Connector Series 2SMA
Connector Gender 2Female
Connector Polarity 2Standard
Connector Angle 2Straight
Connector Mount Method 2None
Connector Impedance 250 Ohm
RF Cable Part NumberRG316/U
RF Cable TypeRG316
RF Cable Impedance50 Ohm
Length12 inches
Description
SMA Female to SMA Female Cable 12 Inch Length Using RG316 Coax
Radio frequency assembly SMA female to SMA female cable 12 inch length using RG316 coax from Pasternack is part of the largest selections of same-day ship coaxial cables for RF, microwave and millimeter wave interconnect solutions. Pasternack coaxial cable assembly products are used in applications requiring high quality such as laboratory RF test and measurement, rugged and designed for defense / military, telecom antenna tower component jumper connection, production environments, general use, etc. SMA female to SMA female cable 12 inch length using RG316 coax, like our other Pasternack coaxial cable assemblies, will ship the same day and any custom SMA to SMA cable assembly orders will ship same day as well.
SMA jack to SMA jack cable assembly PE33047-12 is built with RG316 which is a flexible coax type. The Pasternack flexible SMA cable assembly is manufactured with SMA to SMA cable connectors, has a 50 Ohm impedance and is single shielded. RF specs on this 3 GHz maximum frequency SMA female to SMA female cable are located on the specifications PDF datasheet on this page along with CAD drawing and dimensions.
SMA jack to SMA jack cable assembly is just one of more than 45,000 in-stock RF products available. Pasternack is where to buy a high quality SMA to SMA cable assembly for quick shipment worldwide. Variations of SMA cable assemblies can also be built and will ship same-day as well, search this website or contact us for assistance. High quality custom RF cable assembly products for microwave and millimeter wave radio transmitter receiver, antenna jumper, component inter-connection and more for RF test & measurement labs, rugged and MIL-STD designed military / defense, aerospace, telecom, phase stable, phase and delay matching, outdoor and harsh environment and other radio frequency applications can be manufactured. For all these reasons and more, Pasternack is one of the best websites where to find and buy quality RF cable assemblies like this SMA female to SMA female cable 12 inch length using RG316 coax.